Migren Testi

(24-3-2005/Zaman) Uygulanabilir basit bir testle migren için yüzde 93,3 doğru teşhis koyduklarını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Ertaş, ‘Ekonomik geliri ve eğitim seviyesi düşük olanlarda migren daha fazla görülüyor.’ dedi.

Günlük hayatı çekilmez hale getiren ve iş verimini düşüren ağrılara neden olan migren, basit bir testle diğer baş ağrılarından ayırt edilebiliyor. Başın içinde başlayan tek baş ağrısı olan migren ışık, ses, mide bulantısı gibi belirtilerle diğer ağrılardan farklı özellikler gösteriyor. İstanbul üniversitesi İstanbul (çapa) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Ertaş, basit bir testle migren için yüzde 93,3 doğruluk derecesine sahip teşhis yapabildiklerini söylüyor. Türkiye’deki istatistiklere göre ekonomik geliri ve eğitim seviyesi düşük olanlarda migren daha fazla görülüyor.

Pfizer İlaçları tarafından Antalya’da düzenlenen V. Merkezi Sinir Sistemi Günleri’nde, sinir sistemine bağlı olarak gelişen hastalıklar konuşuldu. Tedavide yeni gelişmeler ve ilaçlar hakkında bilgi verilen seminere 550 uzman katıldı. Migren hastalığının teşhis ve tedavisi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mustafa Ertaş, migren hastalarının büyük bir çoğunluğuna doğru teşhis konulamadığını ve doğru tedavi uygulanamadığını ifade etti. Prof. Dr. Ertaş, ‘Hastaların yüzde 50’si tedavi için başvuruda bulunmuyor. Doktora başvuran hastaların da ancak yüzde 12’sine doğru tedavi uygulanıyor.’ şeklinde konuştu. Migren hakkında bilgi veren Harvard Medical’den Prof. Dr. Rami Burstein da, migreni diğer baş ağrılarından ayıran en önemli özelliği şöyle anlattı: ‘Baş ağrıları içinde sadece migren başın içinde başlar, diğer baş ağrıları ise vücudun başka yerlerinde başladıktan sonra başta devam eder. Beyni sarmalayan bir plastik torba şeklinde kılıf vardır. Bu torba içinde ağrı sinyaller oluştuğu zaman migren ağrıları başlar.’

Türkiye’de migren görülme sıklığı yüzde 16,4 olarak belirtilirken, hasta sayısının 7 milyon olduğu tahmin ediliyor. Prof. Dr. Ertaş, migren tedavisi için başvuranların büyük bir bölümünü iş verimi düşen çalışanların oluşturduğuna dikkat çekiyor. Türkiye’deki migren hastalarının profiline bakıldığında ekonomik gelir düzeyi ve eğitim seviyesi düşük olanlarda migren daha fazla görülüyor. Migren ağrılarının nedeni henüz tespit edilememişken, östrojen hormonu nedeniyle kadınlarda daha fazla görüldüğü biliniyor. Migrenin belirtileri arasında ışık ve sesten rahatsız olmak gibi bulgular yer alıyor. Bu belirtilerden yola çıkılarak hazırlanan küçük bir testle migren hastalığı hakkında yüzde 93,3 doğruluk oranıyla test yapılabiliyor.

Prof. Dr. Ertaş’a göre baş ağrısı sırasında aşağıdaki belirtilerden ikiden fazlası aynı anda görülen kişi, yüzde 93 ihtimalle migren hastası olabilir.